
“Никога няма да забравя нейната история,” казва д-р Уилям Пао, д.м.н. (William Pao, M.D., Ph.D.), който става свидетел на втория шанс за Мария като научен сътрудник в Онкологичния център към болница Мемориал Слоун-Кетъринг (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center) години преди да стане Ръководител на Фармацевтичните изследвания и ранни разработки (Pharma Research and Early Development). “Тогава още не знаехме защо пациентите с рак на белия дроб, които никога не са пушили, реагират добре на лекарството, но въз основа на клиничните данни, които наблюдавахме при пациенти със сходни профили, успяхме да назначим за Мария курс на лечение, който е насочен към нейния специфичен вид тумор. Скоро след това, ние си сътрудничихме с други специалисти, за да установим генетичната основа на нейния туморен отговор, за да можем рутинно да идентифицираме пациентите, за които има най-голяма вероятност да получат полза.”
С огромните постижения в скрининга и лечението на рака на белия дроб, направени през последното десетилетие, историята на Мария представлява първи пример за това колко ефективно може да бъде съвместното сътрудничество между диагностиката и фармацевтичните продукти в борбата с рака на белия дроб.
Пътят към преживяемостта
Ракът на белия дроб е най-често срещаният вид рак в света. Той е и най-агресивният рак, който отнема 2,2 милиона човешки живота всяка година — повече от рака на гърдата, колоректалния карцином и рака на простатата, взети заедно.1 Повече от две трети от пациентите с рак на белия дроб се диагностицират на късен етап, след като ракът вече се е разпространил в други части на тялото.2 Дори с операция, лъчетерапия и химиотерапия, процентът на преживяемост при рака на белия дроб е сред най-ниските от всички видове рак.3 Ако бъде оставено нелекувано, заболяването може да отнеме живота на пациента за няколко месеца.4
Днес обаче навлизаме в епохата на нова надежда. „Сега много по-добре разбираме какво се случва с раковите клетки, как имунната система контролира рака на белия дроб и как да действаме съгласно тези нови знания,” казва д-р Пао. “Това е изключително вълнуващо време за изследването и лечението на рака на белия дроб, както по отношение на диагностиката, така и по отношение на разработването на лекарства. Новата информация ни дава възможност да помагаме на пациентите с рак на белия дроб както никога досега.”
Всеки рак и всеки пациент са различни
В основата на тези революционни постижения стои фокусът върху разбирането на генетиката и пътищата на развитие на раковите заболявания. “Преди мислехме, че има само два основни вида рак на белия дроб, но днес знаем, че има много различни подвидове,” казва д-р Пао. “Ако отидем още по-далеч – ако разгледаме генетичния състав – сега знаем, че всеки пациент има индивидуален, различен тумор.”
Геномното изследване и напредналата диагностика могат да открият мутации при пациенти като Мария, които прогнозират най-добрата терапия за постигане на възможно най-добри резултати, като в крайна сметка позволяват на лекарите и на другите професионалисти по здравни грижи да предоставят наистина персонализирани здравни грижи. В случая на Мария, тя има EGFR мутация, чието диагностициране става причината за успешните резултати от лечението й. Познаването на генетичния модел на всеки пациент позволява по-голяма прецизност при оценката на риска, диагностицирането на заболяването, определянето на точната прогноза и назначаването на терапия. Днес експертите могат да стратифицират и разработват нови животоспасяващи лекарства и да наблюдават пациентите през целия им курс на лечение.