Да променим подхода към рака на белия дроб заедно
:quality(90)/)
На всеки 13 секунди някой е диагностициран с рак на белия дроб.¹
През последните десетилетия изследванията преобразиха подхода към това заболяване. Удължената преживяемост вече е реалност за някои пациенти, а не просто възможност. Въпреки това, ракът на белия дроб остава едно от най-трудните за лечение заболявания, а пациентите продължават да търсят по-добри здравни резултати. Болестта е водещата причина за смъртност от рак в световен мащаб, като всяка година причинява повече смъртни случаи, отколкото ракът на гърдата, простатата и стомаха, взети заедно.1-3
:quality(90)/)
Разкриване на нови възможности за пациентите
През последните години задълбоченото разбиране на биологичните механизми на заболяването и пречките пред оптималната грижа започнаха да отварят нови възможности за лечение.
Днес дефиницията за рак на белия дроб е различна от тази преди 20 години. Това, което някога се разглеждаше като едно заболяване, сега е признато за изключително сложна болест с множество подтипове, всеки от които се развива и реагира различно.2-4
Персонализиран подход към лечението
Откритието на специфични характеристики на заболяването, наречени биомаркери, като генетични промени или изменения в имунната система, преосмисли как ракът на белия дроб може да бъде класифициран и лекуван.⁵ Изследванията за биомаркери могат да помогнат за идентифициране на подтипа на заболяването преди началото на терапията и са от значение за всички пациенти с недребноклетъчен рак на белия дроб (НДРБД), независимо от стадия на заболяването. Въз основа на резултатите лек арите могат да изготвят план за лечение, съобразен с индивидуалните нужди на всеки пациент.
:quality(90)/)
„Въпреки че петгодишните показатели за преживяемост остават много ниски, ерата на прецизната медицина ни предоставя повече възможности за лечение. С увеличаването на броя на биомаркерите и таргетните терапии се отварят нови възможности за преодоляване на мрачната статистика за преживяемост.“
Пречките пред ранната диагностика
Ранното откриване и лечение на рак на белия дроб може да даде на пациентите най-добрия шанс за излекуване, което би могло да удължи живота им. 6 За съжаление, само половината от пациентите биват диагностицирани и лекувани преди заболяването да се разпространи. 2,3
:quality(90)/)
Липса на симптоми
В ранните стадии ракът на белия дроб често няма симптоми. Когато симптомите се появят, те са неспецифични и често се бъркат с други заболявания, което затруднява ранната диагностика. Много пациенти биват диагностицирани в напреднал стадий, когато ракът вече е разпространен.7
:quality(90)/)
Липса на скринингови програми
Скринингът може да открие рак на белия дроб в по-ранен стадий и е доказано, че намалява смъртността сред високорисковите групи с почти една четвърт. 7-9 Въпреки това, в много държави липсват скринингови програми, а в страните, където те съществуват, много от хората, които отговарят на условията, не се подлагат на изследвания.
:quality(90)/)
Стигма
Пациентите с рак на белия дроб често срещат липса на съчувствие, тъй като болестта е свързана с тютюнопушенето. Това води до чувство на вина и изолация у много хора, а стигмата и страхът от заболяването могат да забавят диагностицирането.7
:quality(90)/)
География
Неравенствата в здравеопазването между различни региони означават, че някои пациенти нямат достъп до иновативни услуги за ранна диагностика, като скрининг, изследвания и лечение, което влияе на резултатите от грижите.7
Намаляване на риска от повторна поява на рак
За хората с рак на белия дроб в ранен стадий съществува риск болестта да се завърне, дори след проведено лечение. За пациентите, на които предстои операция, могат да се приложат допълнителни терапии преди (неоадювантна) и/или след операцията (адювантна), за да се намали този риск.10
Нашият ангажимент към хората с рак на белия дроб
В Рош работим в тясно сътрудничество с пацие нти, здравни специалисти и здравни системи, за да променим бъдещето на грижата за пациентите с рака на белия дроб на всяко ниво от лечението. С нашата съвместна експертиза в областта на диагностиката, фармацевтиката и дигиталните здравни решения, непрекъснато разширяваме познанията си за функционирането на рака. От ранното откриване и персонализираните методи на лечение до алтернативните начини на приложение, целта ни е да гарантираме, че пациентите получават оптимална грижа за своята форма на рак на белия дроб.
:quality(90)/)
„Всеки ден се доближаваме до обещанието да помогнем на повече пациенти да живеят свободни от рак на белия дроб. Необходимо е да сме готови да предприемем смели стъпки – като например да въведем лекарствата на по-ранни етапи от лечението, дори и с известен риск. Но това е, което дължим на пациентите, и съм горд, че съм част от организация, която е готова да поеме този риск.”
Заедно можем да преодолеем предизвикателствата и да променим бъдещето на рака на белия дроб.
Референции:
World Health Organisation. World Globocan 2022. Available from: https://gco.iarc.who.int/media/globocan/factsheets/populations/900-world-fact-sheet.pdf.
Accessed August 2024.
Cancer.net. Information about Small Cell Lung Cancer. Available from: https://www.cancer.net/cancer-types/33776/view-all.
Accessed August 2024.
Cancer.net. Information about Non-Small Cell Lung Cancer. Available from: https://www.cancer.net/cancer-types/lung-cancer/view-all.
Accessed August 2024.
Jones G, et al. Recent advances in the management of lung cancer. Clin Med. 2018;1(18): s41–s46.
National Cancer Institute. Biomarker Testing for Cancer Treatment. Available from: https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/biomarker-testing-cancer-treatment.
Accessed August 2024.
EpiCast. EpiCast report: NSCLC epidemiology forecast to 2022. Available from: http://www.sbwire.com/press-releases/epicast-report-non-small-cell-lung-cancer-nsclc-epidemiology-analysis-and-forecast-to-2025-752642.htm.
Accessed August 2024.
Cassim S, et al. Patient and carer perceived barriers to early presentation and diagnosis of lung cancer: a systematic review. BMC Cancer. 2019;19(1):25
The National Lung Screening Trial Research Team. Reduced lung-cancer mortality with low-dose computed tomographic screening. N Engl J Med. 2011.4;365(5):395-409.
de Koning HJ, et al. Reduced Lung-Cancer Mortality with Volume CT Screening in a Randomized Trial. N Engl J Med. 2020;382:503-513.
NHS. Lung Cancer: Treatment. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/lung-cancer/treatment/.
Accessed September 2024.
Реф. Номер: M-BG-00001680
Материалът е одобрен до 11.2025
РОШ България ЕООД, гр. София, ж.к. София парк, ул. „Рачо Петков Казанджията“ № 2, тел.: (02) 818 44 44, факс: (02) 859 11 99 Гореща линия: 0700 10 280 (денонощно за територията на цялата страна, на цената на един градски разговор).