Ракът не е едно заболяване
Както са се развили науката и технологиите през последните няколко десетилетия, така е еволюирало и нашето разбиране за рака. В исторически план, ракът често се е определял според това, от кое място в тялото произхожда (напр. бял дроб, гърди, черен дроб). Днес знаем, че ракът е заболяване на генома, което означава, че се причинява от основни промени в клетките на човека, наречени геномни алтерации. Тези геномни алтерации могат да се появят навсякъде в тялото и те са това, което кара раковите клетки да растат неконтролируемо. Важен факт е, че геномното изследване на рака може да ни помогне да идентифицираме специфичните геномни алтерации в рака на всеки човек и потенциално да идентифицираме наличните възможности за таргетно (прицелно) лечение или участие в клинични проучвания.
Да вземем например рака на белия дроб. Ракът на белия дроб е причина номер едно за смъртността, свързана с онкологични заболявания, в световен мащаб, като ежегодно отнема живота на 1,76 милиона души [2]. Преди мислехме, че има два вида рак на белия дроб. Към днешна дата обаче, при рак на белия дроб са установени повече от дузина геномни алтерации, които могат да бъдат таргети на специфични възможности за лечение [3].
Тестване за персонализиран подход към лечението
Когато лекарите разберат какви са уникалните геномни алтерации на рака на всеки човек, това им дава жизненоважна информация за тяхното заболяване, която да помогне за диагностицирането, а също и за планирането на път за лечение, който е персонален за тях и за конкретното им раково заболяване. Това потенциално може да включва нови възможности за лечение и участие в клинични изпитвания, които в противен случай биха могли да са останали неизвестни, и да помогне да се избегнат лечения, които е малко вероятно да дадат ефект. С развитието на технологиите се развива и геномното изследване на рака. В наши дни може да се използва един прост и неинвазивен кръвен тест за сканиране за стотици геномни алтерации.
През последните години учените усъвършенстваха един нов тип подход към лечението, наречен „туморно-агностичен“. Туморно-агностичните лечения са специално разработени, за да се прицелят в уникалните геномни алтерации на тумора, независимо къде в тялото се намира ракът.
Съчетаването на геномното изследване на рака с туморно-агностични лечения може потенциално да отвори нови възможности за хора, които иначе може да имат малко клинични възможности, или да нямат никакви. Геномното изследване на рака и туморно-агностичните лечения са включени в едно по-широко понятие, известно като персонализирано здравеопазване. В Рош персонализираното здравеопазване включва идентифициране на правилното лечение за точния пациент.
За да се осъзнае истински колко многообещаващо е геномното изследване на рака, трябва да се направи повече за подобряване на осведомеността и разбирането за важната роля, която може да играе то.
Помогнете ни да изследваме рака! #PutCancerToTheTest
В Рош искаме да изследваме рака, като дадем широка гласност на тестването и насърчим повече хора, живеещи с рак, да проведат разговор с лекаря си дали за тях може да е подходящо да се подложат на геномен тест на рака.
Можете да ни помогнете да изследваме рак, като покажете тази статия на близки, засегнати от раково заболяване, и като я споделите в социалните медии с хаштаг #PutCancerToTheTest.