Здравните данни трябва да бъдат защитени, за да осигурим по-добро здраве за хората в бъдеще

Здравеопазването навлиза в нова, вълнуваща ера: данните разкриват нови знания за човешкото здраве, а технологии като изкуствения интелект ускоряват напредъка в науката за живота. Данните са нещо много повече от цифрова информация – затова те трябва да бъдат защитени без компромиси.

Както присъствието ни онлайн стана естествена част от ежедневието, така и използването на здравни данни за информирано вземане на решения става все по-често срещано. Но как можем да гарантираме, че грижата, фокусирана върху човека, се базира на решения, в които сигурността на данните е основен приоритет?

Дигиталната трансформация в здравеопазването отваря огромни възможности – от ранна диагностика до персонализирана превенция и лечение. Нови технологии, базирани на данни, включително изкуствен интелект, подобряват оперативната ефективност на здравната система, оптимизират клиничните процеси, подпомагат вземането на решения, позволяват дистанционно наблюдение на пациенти и ускоряват разработката на лекарства. Данните ни помагат да разберем по-добре себе си и здравето си. Но за да отключим пълния им потенциал, трябва приоритетно да изградим сигурни цифрови здравни екосистеми, които да носят реална полза за медицинските специалисти и – най-важното – за пациентите.

Киберсигурността е интегрирана във всеки етап от жизнения цикъл на нашите продукти – от концепцията до внедряването. Всяко решение трябва да отговаря на най-високите стандарти за сигурност и защита на личната информация – а често дори ги надминава. При разработката на продукти следваме принципите на „сигурност по дизайн и по подразбиране“.

Бил О'Конъл

Ръководител на отдел „Сигурност на продуктите и защита на личните данни“

Броят на инцидентите със злоупотреба с данни в здравния сектор нараства. Споредброят на кибератаките срещу доставчици на здравни услуги в САЩ се е удвоил между 2016 и 2021 г. В Европа, между януари 2021 и март 2023 г., 53% от публично съобщените инциденти с киберсигурността са насочени срещу здравни системи, според доклад на(ENISA).

В Рош инвестираме в технологични иновации за наблюдение, откриване и предотвратяване на киберпрестъпления чрез подхода „многослойна защита“ (Defense in Depth). Научете повече за нашия подход къми

Хакерите не могат да спрат стремежа на здравеопазването към по-добро бъдеще за пациентите. Напротив – нужни са още по-големи съвместни усилия за намаляване на риска чрез използване на най-добрите технологии за защита на данните и засилено сътрудничество на регионално и глобално ниво.

Обмяната на информация за заплахи („Threat Intelligence Sharing“) между клиенти, партньори и всички участници във веригата на стойността е от ключово значение – и може да бъде едно от най-ефективните средства, тъй като киберпрестъпленията не признават граници.

Киберсигурността вече не е въпрос на избор. Тя е в основата на етичните, сигурни и ориентирани към пациента модели на здравеопазване, които новите технологии правят възможни.

Реф. номер M-BG-00001872
Материалът е одобрен до 04.2026

РОШ България ЕООД, гр. София, ж.к. София парк, ул. „Рачо Петков Казанджията“ № 2, тел.: (02) 818 44 44, Гореща линия: 0700 10 280 (денонощно за територията на цялата страна, на цената на един градски разговор).

Вижте повече истории

Към тях