Д-р Ману Чакраварти е отдаден на мисията да се изправи срещу най-големия рисков фактор за хронични заболявания в световен мащаб – затлъстяването. Броят на хората с наднормено тегло или затлъстяване расте експоненциално и се очаква до 2035 г. да надхвърли 4 милиарда души – близо 50% от световното население¹. Това състояние е свързано с над 200 хронични и сериозни съпътстващи заболявания, включително диабет тип 2, повишен риск от сърдечносъдови и бъбречни заболявания, както и някои видове рак¹ ². Това нарастващо число оказва сериозен натиск върху обществото и здравните системи в глобален мащаб. Как можем да отговорим на това предизвикателство?
“Разпространението на затлъстяването се е утроило от 70-те години насам и продължава да расте. Очевидно е, че нещо трябва да се промени“, казва д-р Чакраварти, лекар и учен, специализиран в метаболитни заболявания. „Здравните системи вече са под сериозен натиск и просто няма да могат да се справят, ако честотата на затлъстяването продължи да се увеличава. Същевременно настоящите подходи към управлението на затлъстяването не успяват да забавят неговото разпространение или да намалят значимото му социално въздействие. В Рош се фокусираме не само върху разбирането на сложната биология, която свързва затлъстяването със съпътстващите го състояния, но и върху подход, който все повече поставя пациента в центъра на всички усилия на клиничната грижа за хората живеещи със затлъстяване. “
Типичен пример за тази взаимна свързаност е връзката между затлъстяване и диабет тип 2 – заболяване, което засяга над 400 милиона души по света⁴. „Хората със затлъстяване са седем пъти по-склонни да развият диабет тип 2 в сравнение с хора с нормален индекс на телесна маса“, обяснява д-р Чакраварти. „Но също така виждаме, че тази връзка открива нови възможности за терапия – загубата на тегло при пациенти със затлъстяване и диабет тип 2 може да доведе до ремисия на диабета.“
Въпреки че промяната в начина на живот – чрез диета и физическа активност – може да доведе до отслабване, устойчивото намаление на телесното тегло, необходимо за постигане на значима промяна в рисковите фактори, е около 10–15% от общото тегло – нещо, което много хора не могат да постигнат и задържат без допълнителна медицинска помощ⁵. Изследвания показват, че дори в контролирана клинична среда медицински наблюдавана програма за контрол на теглото води средно до около 6% намаление в рамките на пет години. И това трудно може да се поддържа извън такъв контролиран контекст. Въпреки напредъка в лечението на затлъстяването и диабет тип 2, все още съществува сериозна нужда от нови терапевтични подходи, които да отговорят на ограниченията на настоящите решения, особено по отношение на качеството и трайността на загубата на тегло.
Друг често подценяван фактор е стигмата и езикът, свързан със затлъстяването, които могат да се окажат сериозна бариера пред достъпа до лечение⁶. Над 60% от пациентите съобщават, че са изпитали стигма, свързана с теглото им, което допълнително повишава нивото на стрес и се отразява както на физическото, така и на психическото им здраве⁶. „Изключително важно е да спрем да разглеждаме затлъстяването като проблем на волята. Хората със затлъстяване водят битка със собствената си биология – точно както пациентите с други хронични заболявания като сърдечносъдови заболявания или диабет“, казва д-р Чакраварти. „Докато ние като изследователи и клиницисти търсим най-добрите терапии, също така трябва да разширим подхода си и да проявим разбиране към реалността, с която се сблъскват много пациенти – например трудности при грижата за децата си, физическо натоварване на работното място или проблеми със съня.“
Хората със затлъстяване се борят със собствената си биология. Време е да признаем този научен факт и да изоставим стигмата, че затлъстяването е нещо, което може да се преодолее с воля. Можем да подкрепим по-добре пациентите, ако признаем сложността на затлъстяването като хронично заболяване, свързано с натрупване на мазнини (adiposity-based chronic disease), и ако проявим по-дълбоко разбиране към ежедневната реалност, в която живеят.
Една от най-простите промени, които можем да направим, е свързана с езика, който използваме, когато говорим за затлъстяване – защото думите имат значение. Самият термин „затлъстяване“ носи стигма и може да създаде усещане, че пациентите са виновни за състоянието си. Ако вместо това възприемем термина „хронично заболяване, свързано с натрупване на мазнини“ (Adiposity-Based Chronic Disease – ABCD), това би отразявало по-точно биологичната сложност на заболяването и връзката му със съпътстващи състояния“, казва д-р Чакраварти. „В Рош работим с холистичен подход и смятаме, че използването на термина ABCD е по-уважително и ориентирано към пациента. Допълнително, чрез по-задълбочено разбиране на биологията на заболяването бихме могли да управляваме ABCD като единен болестен континуум. Това би ни дало реална възможност да променим настоящата посока и да подобрим живота на хората по света.“
Реф. номер M-BG-00001870
Материалът е одобрен до 04.2026
РОШ България ЕООД, гр. София, ж.к. София парк, ул. „Рачо Петков Казанджията“ № 2, тел.: (02) 818 44 44, Гореща линия: 0700 10 280 (денонощно за територията на цялата страна, на цената на един градски разговор).
Източници
World Obesity. 2023. Economic impact of overweight and obesity to surpass $4 trillion by 2035. Available at:
Rethink Obesity. 2024. Complicatiobs/comorbidities of obesity. Available at:
National institiute of diabetes and digestive and kidney diseases (NIDDK). 2023. Health Risks of Overweight & Obesity. Available at:
World Health Organization (WHO). 2023. Diabetes Fact Sheet. Available at:
Ryan DH, Yockey SR. Weight Loss and Improvement in Comorbidity: Differences at 5%, 10%, 15%, and Over. Curr Obes Rep. 2017 Jun;6(2):187-194. doi: 10.1007/s13679-017-0262-y. PMID: 28455679; PMCID: PMC5497590.
World Obesity. 2023. Weight Stigma. Available at: